Jak przebiega mononukleoza?
9

A A A

Mononukleoza zakaźna zazwyczaj przebiega bardzo schematycznie i, oprócz kilku uciążliwych objawów, przechodzi bez żadnych komplikacji. Jak rozpoznać chorobę?

Co wywołuje mononukleozę?

Główną przyczyną mononukleozy jest zakażenie wirusem Epsteina-Barr. Okres inkubacji trwa zwykle od 30 do 50 dni, a po jego upływie pojawiają się charakterystyczne dla „choroby pocałunków” objawy. W momencie zakażenia wirus wnika w komórki nabłonka płaskiego w gardle i jamie ustnej, zakażając ślinianki. Po okresie intensywnego rozmnażania przedostaje się do krwi i zaczyna krążyć w organizmie. Atakuje głównie limfocyty B – białe krwinki, które ochraniają organizm przez infekcjami.

Mononukleozę może wywołać również zakażenie drogą kropelkową przez bezpośredni kontakt z chorym lub styczność z zakażonymi przez niego przedmiotami.

Jak przebiega mononukleoza?Przebieg choroby u dzieci

Młodsze osoby zwykle znoszą mononukleozę bardzo łagodnie, u niektórych może nawet przebiegać bezobjawowo. U małych dzieci najczęściej pojawia się gorączka i (nie zawsze) powiększone węzły chłonne, opuchnięcie migdałków oraz zapalenie gardła. Starsze dzieci skarżą się na ogólne złe samopoczucie, ból głowy i brak apetytu. Następnie występuje wysoka gorączka, ostry ból gardła, na którym może pojawić się ropny nalot, i powiększenie węzłów chłonnych. Czasami pojawiają się też wybroczyny na podniebieniu miękkim i obrzęk powiek.

Mononukleoza u dorosłych

Chory zazwyczaj na początku zaczyna odczuwać duże osłabienie i senność. Następnie pojawia się wysoka – powyżej 38 stopni Celsjusza – gorączka oraz znaczne powiększenie węzłów chłonnych w okolicy obojczyka, karku i żuchwy. Kolejnym symptomem jest zapalenie gardła i migdałków, które puchną i pojawia się na nich biały nalot, czemu towarzyszy nieprzyjemny zapach z ust. Często dochodzi do powiększenia śledziony i wątroby, objawiającego się bólem brzucha. Niektórzy dodatkowo zapadają na zapalenie spojówek i odczuwają ból stawów i mięśni.

Uwaga: czasami lekarz myli mononukleozę z inną infekcją, co skutkuje przepisaniem antybiotyku. Po jego zażyciu na ciele pojawia się rozległa grudkowata i swędząca wysypka. Leki należy natychmiast odstawić.

Objawy trwają zwykle ok. dwa tygodnie, po czym samoistnie znikają. Aby je złagodzić, można stosować środki takie jak paracetamol czy ibuprofen, niezalecane natomiast jest zażywanie aspiryny. W większości przypadków mononukleoza nie pozostawia trwałych uszczerbków na zdrowiu. Trzeba jedynie pamiętać, by unikać przeciążania organizmu przez kilka miesięcy po jej przebyciu.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*