Mononukleoza u dzieci: jak rozpoznać?
3

A A A

Określenie „choroba pocałunków” może zmylić rodziców, którzy często są przekonani, że mononukleoza to choroba nastolatków i młodych dorosłych. Niestety, nie zdają sobie sprawy, że małe dzieci również są narażone na tę infekcję.

90 proc. przypadków mononukleozy wywołuje wirus Epsteina-Barr, którym można zakazić się przez pocałunki, ale również przez kaszel, kichanie czy spożywanie posiłków z jednego naczynia. Inne wirusy wywołujące chorobę to HIV, cytomegalowirus, adenowirus, a także toksoplazmoza, różyczka i wirusy wywołujące zapalenie wątroby.

Jeden z typów mononukleozy występuje niemal wyłącznie u małych dzieci: jest to zespół „Alicji w krainie czarów”, który charakteryzuje się metamorfopsją, czyli wrażeniem zmian wielkości kształtów i położenia przedmiotów w przestrzeni.

Kto zaraża się mononukleozą?

EBV zakaża ponad 95 proc. całej ludzkości. Średni wiek zakażonych różni się w zależności od regionu (np. w Afryce większość osób zostaje zakażonych w wieku od 3 do 6 lat, w krajach rozwiniętych – 10 lub więcej). Jeśli zakażenie nastąpi po 4. roku życia, prawdopodobieństwo wystąpienia objawów mononukleozy znacząco wzrasta. Młodsze dzieci często nie mają żadnych objawów lub są one bardzo łagodne. Nie możemy jednak bagatelizować mononukleozy u dzieci, gdyż grozi ona poważnymi powikłaniami.

Jak objawia się mononukleoza u dzieci?

Chore dziecko zwykle zaczyna skarżyć się na bóle głowy, nie chce jeść, ma złe samopoczucie. Po kilku dniach pojawia się podwyższona temperatura (38-39 stopni Celsjusza), utrzymująca się nawet przez miesiąc. Następnie węzły chłonne szyi powiększają się, a w cięższych przypadkach może dojść do obrzęku krtani i duszności. Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów mononukleozy u dzieci jest zapalenie gardła, któremu towarzyszy biały lub szary nalot na migdałkach oraz czerwone plamki na podniebieniu twardym.

Leczenie mononukleozy u dzieci

Leczenie mononukleozy polega najczęściej na skierowaniu dziecka na badania laboratoryjnemorfologię krwi i próby wątrobowe. Jeśli wyniki potwierdzą mononukleozę, a choroba ma łagodny przebieg, dziecko może pozostać w domu. Przy poważniejszych objawach konieczna staje się hospitalizacja. Nie ma leków na mononukleozę, pozostaje zatem jedynie łagodzenie objawów. Jedynie w przypadku wystąpienia powikłań podejmuje się dalsze działania. Przejście mononukleozy daje trwałą odporność na to schorzenie.

Po przejściu mononukleozy dziecko powinno zostać w domu przez ok. miesiąc. Schorzenie bardzo osłabia organizm, więc maluch nie powinien w tym czasie obciążać organizmu. Wskazane jest spożywanie lekkostrawnych posiłków i picie dużych ilości płynów.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*
  1. Re: Mononukleoza u dzieci: jak rozpoznać? Magdalena

    Mam pytanie,u mojegoj 6ścio letniego syna,została zdiagnozowana angina,po dobie przyjmowania antybiotyku (Klacid) ciało pokryło się wysypką,na twarzy czerwone rumieńce,antybiotyk odstawiłam myśląc,że to reakcja na ten antybiotyk,lekarz zmienił lek na Zinnat,po ok 7 godzinach znów wystąpiła identyczna wysypka,czy to alergia na antybiotyki czy mononukleoza,na gardle ma charakterystyczne czerwone kropki.

    Odpowiedz